LGS, TYT, AYT ve TUS gibi uzun süre hazırlık gerektiren sınavlar kalıcı bilgi arıyor. Bu sınavlar, kurguları itibariyle, sizin zamana karşı yarışarak hızlı tepki vermenizi ve isabetli tercihi işaretlemenizi istiyor. Çok benzer bir durum profesyonel sporlarda da vardır. Neredeyse tüm spor müsabakalarında zamana karşı bir yarış vardır ki sporcu veya takım diğerlerinden daha çabuk ve adeta refleks gibi hızlıca karar versin, isabet bulsun ve kazansın.

Spor müsabakaları ve test sınavları benzerliği adayların hazırlık süreçlerini de benzer kılmıştır. Her ikisinde de antrenman kültürü vardır. Her ikisinde de “derece” ibaresi vardır. İddialı adaylar “derece” için yarışır.

100 puanlık uzman sorusu: Hiç evde derece için çalışan sporcu gördünüz mü?

Cevap: Hayır. Çünkü antrenman için verimli bir atmosfer gerekiyor. Aynı durum derece için çalışan beyin sporcusu öğrenciler için de gereklidir. Sporcularda çok iyi antrenman için ayrıca çok iyi rakiplerin de olması gerekiyor. Aynı durum derece için çalışan beyin sporcusu için de gereklidir. Ortamda başka çok sıkı ders çalışan öğrencileri görmesi gerekiyor. İyi rakipler birbirinden enerji alırlar. Gerek sporda gerek rekabetçi öğrencide buna “inter-enerji” diyoruz.

Eğitmen ve beyin sporcusunda da bu bağlamda interaktif diyalog olmalıdır. Monolog eğitim rekabeti ve öğrenmeyi sınırlar. İnteraktif eğitim ise karşılıklı enerji transferi sağladığı için yarışmacı öğrenciyi daha üst seviyelere çıkardığı gibi eğitmeni de daha iyi bir öğretici yapar. Örneğin, dereceye öğrenci hazırlayan öğretmenlerde, şahsen benim gözlemlediğim bir enteresanlık var. Pek çoğu kendi bilgi birikimini öğrenci ile dersi bire bir yaparken öğrenciden aldığı dönütler ile geliştirdiğini söylüyorlar.

Sonuç olarak beden sporu ve beyin sporu benzerlikleri ve hazırlıktaki ihtiyaçları şöyledir:

BEDEN SPORCUSU BEYİN SPORCUSU
Antrenman Salonu Kütüphane
Başka Sporcularla Rekabet Başka Öğrencilerle Rekabet
Antrenman Koçu Eğitim Koçu
Bire Bir Antrenman Bire Bir Özel Ders
Skor ve İstatistik Takibi Ölçme-Değerlendirme
Konfordan Kaçış Konfordan Kaçış
Disiplin Disiplin
Beslenme ve Uyku Düzeni Beslenme ve Uyku Düzeni
22 Ocak 2024

Beyin sporculuğu nedir? Hakkında Merak Edilenler: