AZ KOLTUKLU OTOBÜS VE UÇAK MESELESİ

K.Ö.K., Dersflix’in geliştirdiği Koçluk+Özel Ders+Kütüphane formülüdür. Buna göre, sınavlara hazırlığın temel bileşenleri, öğrencinin günlük ve haftalık takibini yapan “Teknik Direktör” konumundaki Eğitim Koçu, Öğrencinin 09.00-21.00 çalışabileceği bir “Hocalı Kütüphane” ve öğrencinin konuları tam olarak ve hızlıca anlamasını sağlayan “Saatsiz bire bir özel ders” konseptidir. 11 yıldır uygulanan bu formülün herhangi bir dengi bulunmamaktadır ve bu formül sadece Dersflix’te uygulanmaktadır.

VIP sisteminde ise yapılan yeni bir şey yoktur. Yalnızca sınıflardaki öğrenci sayısı azaltılmıştır. Önce 8’e, sonra 6’ya ve hatta şu an 4 ve 3 öğrenciye kadar azaltılmış sınıflarda VIP eğitim verilmektedir. Bu sistem, dershane sisteminin modifiye edilmiş halinden öte bir şey değildir.

VIP sisteminde dersler tahtalı sınıf dersi formatında işlenmekte ve belirli bir müfredat takip edilmektedir. Bunun birçok olumsuz sonucu vardır:

  1. Dersler orta düzeyde anlatılır. Dolayısıyla çok iyi öğrenciler için verimsiz geçer ve bu öğrenciler zaman kaybı yaşar. Ne kadar derece sınıfları adı altında aynı seviyede öğrenciler bir araya toplansa da sınıf, sınıftır. Dolayısıyla kontrol öğrenci ya da öğretmende değil, ortamdadır.
  2. Devamsızlık sonucu kaçırılan konunun telafisi yoktur. Öğrenci, o dersleri işlemiş olarak kabul edilir.
  3. Sınıf derslerinde esneme yoktur. Saatler sabittir. Dolayısıyla hayatın olağan akışındaki olumsuzluklar, dersleri kaçırmanıza neden olur.
  4. Dersler 40 dakika ya da 90 dakika blok ders şeklindedir. Dolayısıyla sadece konu anlatılır. Pekiştirme amaçlı çok az örnek soru çözülebilir ya da hiç çözülemez.
  5. Öğrencinin günü derslerle doldurulur. Öğrenciye çalışacak vakit bırakılmaz. Dolayısıyla öğrenilenler havada kalır. Kaynak eritilemez.
  6. Konular genellikle mayısa kadar bitirilemez. Öğrenci konuları bir nebze de olsa öğrenir ancak sınava hazırlanamaz.
    K.Ö.K. sisteminde ise tüm program bireyseldir. Dolayısıyla öğrenci vakit kaybetmez. Çok daha hızlı ilerler. Kaynaklarını eritebilir. 100’den fazla deneme çözer ve sadece gerçek rakipleriyle yarışır.

Kısaca özetlersek: K.Ö.K. sistemi bir havayolu taşımacılık sistemidir. VIP sistemi ise koltukları azaltılmış bir otobüsten fazlası değildir.
Ve bizim gideceğimiz yere bir an önce gitmemiz gerekiyor çünkü vaktimiz yok.

VIP mi K.Ö.K mü?

K.Ö.K Eğitim Modeli Hakkında Merak Edilenler: