Boş durmak yok koşturmak var. Yoksa şutingen!

Şutingen nedir?

Cevap: Üniversite Hazırlık yarışma sistemine, spor kulüplerinin sporcu yetiştirme prensiplerinin bazıları uygulanmalıdır. Profesyonel beyin sporcuları gibi üniversite sınavında derece yapacak öğrenciler, seçmelerden sonra Dersflix'e kabul edilir.

Tanışma derslerinde öğrenci 2 gün farklı branşlardan analiz edilir. Hem bilgi birikimine bakılır hem de karakter analizi yapılır. Rekabetçi mi, istekli mi, bilinçli mi gibi birçok değişkene bakılır. Sonra tanışma dersine giren öğretmen, en son olarak “Ben bu öğrenciyi çıraklığa kabul ediyorum.” der ise öğrenci başlayabilir. Aksi takdirde, her verenin alındığı yerde kalite kalmaz. Bazı özel okulları, aşırı materyalist olmaktan kaynaklanan kaliteyi bozma tuzağına karşı uyarmak gerekiyor. Parayı her verenin alınmadığını göstermek önemlidir, aksi takdirde güven duygusu zedelenir.

Kabul edilen öğrenciler, koçluk sistemi ile antrenman programına tabi tutulur. Beklenir ki formayı terletsinler. Sahada boş durmasınlar, koştursunlar. Dersflix’te kütüphanevari çalışma atmosferini katılımcı öğrenciler çok değerli bulmalıdır ki bol bol soru çözsünler. Ekonomi kurallarının başında gelir “Kısıtlı olan mal ve hizmetler değerlenir.”

Öğrencinin gözünde eğitimin değerli hale gelmesi için ekonomideki “Kıtlık Kanunu”nu kullanmak gerekir. Spor kulüpleri bu Kıtlık Kanunu’nu formayı geri almak veya takımdan uzaklaştırmak şeklinde, yani “Şutingen” tabiri ile yapmaktadırlar. Dersflix’te de benzer şekilde testlerini çözmeyen, koşturmayan, kıymet bilmeyen öğrenciler ortamdan bir dizi uyarıların ardından Şutingen yapılmaktadır.

07 Ocak 2024

Boş durmak yok koşturmak var. Yoksa şutingen! Hakkında Merak Edilenler: