YKS başarısı büyükşehirlerde mi yoksa kasabalarda mı daha yüksek?

Büyükşehirlerdeki YKS başarısı mı daha yüksek yoksa kasabalardaki başar mı daha yüksek ?

YKS sınavına öğrenci tek başına girer. TYT 165 dk ve AYT 180 dk. olacak şekilde sınavlarda öğrenci tek başına mücadele verir. Yanında ne öğretmeni ne annesi ne de babası vardır. Demek ki öğrencinin YKS’de bağımsız bir şekilde sınavda bilgisini tek başına geri çağırması beklenmektedir.

Ataşehir Dersflix şubesi metro güzergahına biraz uzak olduğu için bir velimiz 12. Sınıf öğrenciyi sürekli aracıyla şubeye bırakıyor idi. Velimize bunu yapmamasını salık verdik. Öğrenci evden aileden ve hatta arkadaşlarından bile sınav senesinde uzak durabilmeli ve bağımsızlığını kazanabilmelidir.

Kadıköy Dersflix şubesine gelen öğrencilerin bir kısmı Atatürk Fen Lisesi , Kadıköy Anadolu Lisesi , Kabataş öğrencilerinden oluşmaktadır. Çünkü bu okulların yatılı yurtları bu şubemize daha yakındır. Yaptığımız gözlemlere göre aynı okulda olup evci olan öğrenciye göre yatılı kalan öğrenciler bağımsızlıklarını daha erken kazandıkları için YKS sınavında ortalamada daha iyi skor yapmaktadırlar.

Soruya gelince büyükşehirlerde aileler çocuklarını görece daha tehlikede hissettikleri için haklı olarak korumacı davranmaktadırlar. Bu da öğrencinin olgunlaşmasını ve bağımsızlığını kazanmasını geciktirmektedir. Bu durum da YKS’de tek başına sınava girdiğinde öğrencinin bilgileri geri çağırmasını etkileyebilmektedir.

Maltepe Dersflix şubemizde 3 sene önce voleybol takımında oynayan bir grup öğrenci başlamış idi. Bu öğrenciler hem koçluğa , hem özel derslere hem de kütüphaneye çok hızlı adapte oldular. Dikkat çekecek şekilde yatılı öğrencilerdeki bağımsızlık özellikleri gösteriyorlar idi. Bu başarılarını spor geçmişlerine bağladık ve gördük ki düzenli spor yapan öğrenciler de bağımsızlıklarını erken kazanıyor ve YKS sınavında bilgiyi geri çağırma becerisini ortalamaya göre çok üst seviyede gerçekleştiriyorlar.

03 Ocak 2024

YKS başarısı büyükşehirlerde mi yoksa kasabalarda mı daha yüksek? Hakkında Merak Edilenler: