Çalışma atmosferindeki 5 yasak

Dersflix’te öğrencileri beyin sporcularına benzetiyoruz. Hiç futbol oynarken sahada koşturan sporcuların durup muhabbet ettiğini gördünüz mü? Mesela, şundan bundan durmadan konuşarak top sürebilirler mi? Benzer şekilde, Dersflix’te öğrenciler aşağıdaki konuları Dersflix atmosferinde konuşamazlar. Tabii ki dinlenme vakitlerimizde bunlarla ilgili konuşabiliriz. Bu insan ve hatta bir vatandaş olmanın gereğidir.

Dersflix’te konuşulmayacak konular:

  • Din ve mezhep konularını konuşmak
  • Siyaset konularını konuşmak.
  • Takım taraftarlığı şeklinde dünkü maçı kim kazandı, nasıl oynadı vb.
  • Tv’deki trajik haberler, felaketler, cinayetler, sansasyonel olaylar
  • Hangi bölümü okuyayım, şu üniversite, şu bölüm nasıl vb.

Son maddeyi çalışmalara başlarken ve puanı aldıktan sonra değerlendirmek daha rasyonel olacaktır. Diğer türlü, yıl içinde yapılan 120 deneme sınavının bazıları iyi bazıları kötü geçecektir. Her deneme sınavından sonra öğrencilerin hedef küçültmesi veya büyütmesi yıl içindeki akışı bozmaktadır. Bundan dolayı zırt pırt üniversite ve bölüm muhabbetini doğru bulmuyoruz çünkü bir süre sonra askerdeki erlerin şafak saymasına benziyor bu durum.

Erlerin bazıları, daha dün şafak sayıp (terhise kalan günleri tek tek hesaplayıp) diyelim ki 57 buldu. Bugün tekrar 15 dakika vakit ayırıp terhise kalan günleri tek tek sayıp 56 buluyor. Öğrencilerin bazılarında da ders çalışmaktan kaçmak için her gün üniversite ve bölüm muhabbeti yapma eylemi görülüyor. Böylece vicdanları da rahatsız olmuyor çünkü yine üniversite ile ilgilenmiş oluyorlar. Fakat bu bir yanılgıdır çünkü çocuklar vakit kaybediyorlar.

Beyin sporcuları hayatlarını sadeleştirmelidirler. Sadelik adeta bir okun ucunun sivrileşmesi gibi kişinin zekasını ve verimliliğini sivrileştirir.
Unutmayalım ki iki tavşanı kovalayan her ikisini de yakalayamaz. Üniversite hazırlık yılında “tek tavşan” sınav olmalı. Gerisi hayatımızdan geçici olarak servis dışı kalmalı ki sadelik gelsin.

Sonuç olarak, hayatımızı sınav yılında sadeleştirmenin en temel aparatı, cep telefonunu atmaktır. Kullanmamaktır. Telefonun sırf Dersflix’te yasak olması yetmez. Telefon, bir derece öğrencisinin, yani bir beyin sporcusunun hayatından çıkmalıdır. Ta ki sınav bitene kadar.

06 Ocak 2024

Çalışma atmosferindeki 5 yasak Hakkında Merak Edilenler: