Örneklerle ve benzerliklerle bir konuyu veya konsepti anlatmak daha hızlı kavramaya neden oluyor. Örneğin biz, sınav kazanmayı bir inşaat projesine benzetiyoruz. Koçluk sistemi de adeta bir mimari tasarım gibi, önceden belirlenmiş arsa üzerinde detaylıca plan yapmak ve inşaat sürecinde akılcı ilerleme sağlamaktır.

Koçluk sistemi sıfırdan bir öğrenci bilgi birikimi inşa etmek için tasarlandığı gibi mevcuttaki inşaatın öğrenme renovasyonu için de tasarlanabilir. Üniversite hazırlık koçluğu %95 olarak ikinci tarz üzere yoğunlaşır. Yani bir öğrenci iyi bir lisededir ve önceden inşa ettiği temel bilgilerin üzerine kat çıkarız. Buna derece koçluğu tasarımı denir.

Başlığa geri dönecek olursak öğrencide sınav hazırlığında çok beton yemek şu demektir: Temeli olmayan öğrenci ile derece koçluğu veya ağır üniversite hazırlık sürecinde koçlar tasarım yaparken bilgi inşaatının temellerine de inmeleri gerekiyor. Bu durumda temel için de beton atmak ve bire birde çokça vakit harcayarak temeli kuvvetlendirmek gerekiyor. Bunun için de sıfırdan başlayanlarda en az 2 yıl üniversite hazırlık için süreye ihtiyaç olacaktır. Zira 8-10 ayda temeli olmayan bilgi inşaatı tamamlanamaz. Hatta sürekli bire bir özel ders alsa dahi tamamlanamaz.

Bilimsel ve istatistiki ispatına bakalım. Son sene 8-10 ayda belki bire birde konular biter ama öğrenci biten konulardan kalıcı bilgi edinmek için yeterince kendi kendine test çözemez. Bir öğrenci; Matematik, Geometri, Fizik, Kimya, Biyoloji ve Türkçe branşlarından on biner soru, yani toplamda 60.000 soru çözüyor diyelim. 60.000 soruyu ortalama üçer dakikadan 180.000 dakikada ancak bitirebilir. O da 3.000 saat yapar. Günde 10 saat kendi kendine ders çalışsa öğrenci 300 günde ancak bitiriyor bu maratonu. Demek ki 3.000 saat ders çalışmak günde beşer saatten 600 günde, yani tatil ve molalarıyla beraber 2 yılda sağlıklı bitebilir. Bu da ya 11’den başlamak gerekiyor demek ya da mezuna kalmak demek.

Temeli sağlam inşa edilmiş, LGS’de %10’a girmiş lise son öğrencileri, 3.000 saatin yaklaşık yarısını yani 1.500 saatini 9-10-11’inci sınıflarda tamamlamış olurlar. Dolayısıyla, bu öğrenciler, son sene günde ortalama 5 saat ders çalışarak 300 günde 1.500 saati tamamlayabilirler. Zeka ve kavrayış becerilerine göre bu hesaplamalarda %15 ile maksimum %30 oranında aşağı veya yukarı oynamalar olabilir.

18 Ocak 2024

Çok beton yemek ne demektir? Hakkında Merak Edilenler: