Dersflix, "Sınav Kaygısı" yenebilecek bir atmosfer yaratmayı nasıl başarmıştır?

Dersflix Derece Merkezi, adından da anlaşılacağı gibi, öğrencilerine derece yapmaları için gerekli ortamı sağlamak amacıyla kurulmuştur. "Başarı atmosferi, başarı ekosistemi" oluşturmak için kullandığı sistem ve materyallerle, bu atmosferi engelleyecek unsurlardan da kurtulmayı hedefler.

Atatürk'ün dediği gibi: "Ben, bir işte nasıl başarılı olacağımı düşünmem; o işe neler engel olur, diye düşünürüm. Engelleri kaldırdım mı, iş kendi kendine yürür. Güçlükler karşısında yılmamak gerekir."

Dersflix Derece Merkezi, Atatürk'ün bu engel kaldırma prensibine büyük önem verir. Peki, Dersflix Derece Merkezi'ne göre derece yapmanın önündeki en büyük engeller nelerdir?

 1. Sınav kaygısı
 2. Öğretmende aktarım eksikliği
 3. Öğrencide geçmiş dönem birikim eksikliği
 4. Fiziki atmosferin test tekniğini pekiştirmek için elverişsiz olması
 5. Sınava kalan sürenin azlığına rağmen işlenecek konunun çokluğu veya çözülmesi gereken soru sayısının fazlalığı
 6. Öğrencinin derece yapmaya önem vermemesi, kıymetini anlamaması
 7. Öğrencinin sınav senesinde kurslardaki sınıf ortamında çokça vakit kaybetmesi nedeniyle kendi kendine ders çalışacak zamanı bulamaması
 8. Öğrencinin kendi kendine ders çalışacak kütüphane benzeri ortamının olmaması
 9. Velinin, öğrencinin evde uzun saatler ders çalışabilmesi gerektiğine dair hatalı inancı. Yeni nesil öğrenciler, sosyal medya ve internet nedeniyle evlerde ders çalışamamaktadır, ancak veliler bu gerçeği kabul edememektedirler
 10. Öğrencinin, kendi kendine ders çalıştıktan sonra sorularını soracak öğretmen bulamaması
 11. Öğrencinin derece yapmak gibi bir maraton koşusunu iyi planlayabilmek için gerekli tecrübesinin bulunmaması, bu planlamayı yapacak tecrübeli eğitim koçu ile beraber çalışmaması
 12. Ebeveynlerin, kendilerinin 25 yıl önce derece yapmış olmaları nedeniyle çocuklarının da aynı yol ve yöntemlerle derece yapacaklarını zannetmeleri. Çağa ayak uydurmuş Dersflix Derece Merkezi gibi yöntemleri denemek yerine klasik dershanelerin yeteceğini zannetmeleri. Eskinin sınıf ortamını çocukları için daha güvenli zannetmeleri sonucunda sahte bir güvenlik algısına düşmeleri.

Dersflix Derece Merkezi, sınav kaygısını yenmeden tüm emeklerinin boşa çıkacağını düşünmektedir. Bu sebeple, en baştan tedbirli olarak yola çıkar. Sınav kaygısını ortaya çıkaran nedenleri tespit ederek işe başlar ve şunların çözüme kavuştuğuna emin olduktan sonra yola devam eder:

Öğrencide, adeta radyoaktif bir madde gibi sürekli kaygı üreten unsurlar var mı? Örneğin:

 1. Anne veya baba başarı baskısını istemeden üretiyor mu?
 2. Ailede başka bireyler olağanüstü başarılar elde etti mi? Bu eski başarılar, öğrencide sürekli yetersizlik veya gölgede kalmışlık hissi veriyor mu?
 3. Öğrenci, okulundaki bazı arkadaşlarının olağanüstü başarıları karşısında kendisinin aynı düzeyde başarı yakalaması konusunda inancı sarsılmış mı?
 4. Aşırı bir özgüven ile zekayı ön plana çıkartıp çalışmayı küçümsüyor mu? Bundan dolayı da LGS'nin 100 metre koşusu ile YKS'nin maraton koşusunu karıştırıyor mu?
 5. YKS için yoğun çalışmaya başlama zamanını kaçırdığı için kalan zamanda nasıl derece yapacağı konusunda kuşkuya mı düşüyor?

Dersflix Derece Merkezi, öğrenci ve velideki kaygıyı teşhis ettikten sonra önleyici anlamda uyguladığı somut yöntemler şunlardır:

 1. Öğrencilerdeki öğrenme özgüvenini inşa etmek. Özgüven gereğinden fazla ise törpülemek.
 2. Her öğrenciyi mutlaka bir eğitim koçuna bağlamak ve öğrencinin her hafta 168 saatini koç denetimi ile sağlıklı ve kişiye özel programla planlamak.
 3. Sadece özel derslerle ilerlemek ve konuyu iyice öğrenmeden yeni konuya geçmemek. Öğrenci iyi ve tam öğrendikçe kaygısı azalır.
 4. Ödev testlerinin günlük kontrolü ile birikmesini engellemek. Böylece öğrencide "Geçmişten gelen yapacak çok ödev testi var ama yeterli zaman yok." kaygısını önlemek.
 5. Konuları YKS sınavından 180 gün önce bitirmek ve 150-300 arasında deneme sınavı çözdürmek. Böylece çalışmalarının meyvesini aldığını hissettirmek.
 6. Sınıf ortamında konu işlememek. Fakat rekabeti deneme sınavları ile dozunda hissettirmek. Sınıf ortamında sürekli yenilmişlik hissi yaratılan öğrenci özgüven kaybına uğrar. Öğrenme bireysel, yarışma ise toplu denemelerle yapılır.
 7. Öğrenci konularda iyice ustalaşmadan deneme sınavlarına alınmaz. Öğretmeden bilgiyi geri isterseniz yetersizlik duygusunu pekiştirirsiniz. Örneğin, 3 matematik kitabı çözmeden öğrenciyi 3 saatlik deneme sınavına alırsanız yavaş çözer ve denemeyi yetiştiremez, özgüveni kaybolur. Dersflix Derece Merkezi, öğrenci sorularda akışkanlık kazandıktan sonra deneme sınavlarına alır.
 8. Dersflix Derece Merkezi, sadece özel ders vermekle kalmaz, aynı zamanda öğrencinin özel dersi öğrendiğinden emin olmadan dersi bitirmez. Özel derslerde saat tutulmaz. Böylece öğrenci, konuyu öğrenmeden dersin bitmeyeceğinden emin olduğu için kaygısı azalır.
 9. Sınıf ortamı olmadığı için özel dersi veren öğretmen, öğrencide kaygı hissederse konuşarak öğrencinin rahatlamasını sağlar ve kaygısını yenmesine yardımcı olur.
 10. Dersflix Derece Merkezi, sınav yılında öğrenciyi koçluk sistemi ile kalabalıklardan izole eder ve kontrollü ilerlemesini sağlar.
 11. Kalabalıklar kaygı yaratır. 9-10-11. sınıflarda bu gerçekleşmez çünkü bu yıllarda öğrenci YKS sınavına girmez. Salı günü çalışır, Çarşamba günü sınava girer. Sınav yılında ise sınıf ortamı kaygı yaratır çünkü Eylül ayında öğrendiği bilgileri Haziran ayında sınavda karşısına çıkacak şekilde öğrenmesi gerekir ve öğrenci son sınıfta yüzlerce test çözmesi gerektiğini fark eder fakat buna vakit kalmadığını da anlar. Son sınıfta kalabalık içinde kalan öğrenci konular yetişmeyecek diye panikler. Sınav yılında öğrenci konu öğrenirken izole olmalı fakat denemelere toplu olarak girmelidir.

Tüm çabalara rağmen öğrencide oluşabilecek aşırı kaygılar için Dersflix Derece Merkezi, Çarşamba ve Pazar günleri kurum bünyesindeki klinik psikolog ile tüm öğrencilerini taramalardan geçirmektedir. Öğretmenliğin %30'u, öğrenci psikolojisini sağlamlaştırmak ve güven atmosferi ile öğrenci kaygısını azaltmaktır. Öğretmen ve eğitimcileri aşan olağanüstü travma durumlarında klinik psikolog devreye girmektedir.

04 Haziran 2024

Dersflix, "Sınav Kaygısı" yenebilecek bir atmosfer yaratmayı nasıl başarmıştır? Hakkında Merak Edilenler: