Her şeyi devletten beklememek nedir?

Türkiye toplumu, bundan elli sene öncesine kadar tarım toplumu olarak bilinirdi. Bir kısmımız hala köylerinde oturup, devletten altyapı ve ulaşım gibi sorunların çözümlerini bekliyor. “Her şeyi devletten beklemek” tabiri, bu aşırı bekleme durumundan türetilmiş ve “Artık kendin için bir şeyler yap!” anlamına gelir. Aksi takdirde, beklemeye devam edersin.

Dersflix’in çalışma ortamında bire bir ders anlatan öğretmenlerden şu sözü sıkça duyarsınız: “Her şeyi devletten beklemek yok!” Yani, öğretmenden tüm içeriği beklemeyin! Keşfetmeyi öğrenmelisiniz. Öğrenmek, ezberlemek demek değildir.

Dersflix’te bazı soruları öğretmen öğrenciye çözdürür. “Bu soruyu kendin çözebilirsin. Ben senin yerine çözmeyeceğim. Beynini zorla ki gelişsin.” şeklinde uyarır ve soruyu öğrenciye yaptırır. İlk defa gittiğiniz bir şehri keşfetmekte olduğu gibi, soruları merak ile kurcalamak gerekiyor. Derslerde de benzer bir durum oluyor. Yeni bir konuyu ele alırken de öğrenciler öğretmene aşırı bel bağlayıp “Bana her şeyi öğretsin.” modunda oluyorlar. Bu durum, öğrenmenin kalitesini düşürdüğü için kişisel çabayı teşvik etmek amacıyla da “Her şeyi devletten beklemek yok!” mottosu, Dersflix’te çok önemli bir vizyondur.

Öğretmenin rolü Dersflix’te hangi çerçevededir?

Cevap: Öğretmenin rolü, spor salonundaki hareketleri öğreten sporcu koçundaki gibidir. Merak eden, uygulamak isteyen öğrenciye yol göstermek, rehberlik ile biraz zaman kazandırmak, psikolojik açıdan iş yükünün kaldırılabilir olduğuna onu ikna etmek esastır. Öğrenmenin özünde “proaktif olmak” vardır. Pasif öğrenmede kalıcılık yoktur. TV haberlerini izlersiniz 3 hafta sonra aklınızda bir şey kalmaz. Çünkü katılım sağlamadınız. Pasif dinlediniz.

Proaktif Dersflix Öğrenme Modeli, aynı zamanda interaktif olduğu için videolu, online eğitimlere karşı da üstündür. Üniversite sınavındaki detaylı soru çözümleri de el işçiliği gerektirir. 3 boyutlu ve uygulamalı eğitimler pasif edinilemez.

Sonuç olarak öğrenciler, direksiyonu ele almalı ve proaktif bir şekilde öğretmenleri ile etkileşimde bulunmalı, sorular sormalı ve kendi kendine de “kurcalaya kurcalaya” olaya hâkim olmalıdır. Her şeyi devletten beklemek kendi potansiyelini israf etmek demektir. Proaktif olmak, tepkiyi önceden sezip ona göre pozisyon almak anlamına gelir. Yani, problem seni bulmadan önce, senin problemle yüzleşmen demektir.

09 Ocak 2024

Her şeyi devletten beklememek nedir? Hakkında Merak Edilenler: