Neden IQ testi İle üniversitelere kabul yapılmıyor?

IQ testi ile üniversitelere kabul etseler daha iyi değil mi? Neden 3 saatlik aralıksız oturmak gereken sınav yapılmakta ?

Profesör Nevzat Tarhan’ın dediği gibi “Sınav başarısı zeka göstergesi değil , gayret göstergesidir.”

Bu düşünceyi çoğu öğretmen de desteklemektedir.Çünkü sınıflarında zekaları ile öne çıkmış öğrencilerin yarısının uzun soluklu YKS ve LGS gibi sınavlarda beklenen başarıyı gösteremediklerini bilirler.Mesleğin ilk yıllarında buna çok şaşırsalar da bir süre sonra öğretmenler de yaşayarak fark eder ki YKS,LGS azim sınavıdır.

Toplumda elbette IQ testi ile sıyrılabilecek insanlar vardır ama toplumun işine yararlar mı orası şüpheli. Şöyle düşününüz zor bir ameliyatı yapacak doktoru IQ testi ile seçmişsiniz ve fakülteyi bitirmiş ama yeterince azimli değil ise ameliyattaki gereken sarı ve metaneti gösteremeyebilir.

Annelik veya babalık  görevleri üstün zeka istiyor mu ? Hayır. Sorumluluk yeterli.Mesleklere de böyle bakabiliriz.Yarışmacı kültürde bazılarımız diğerlerine göre daha çalışkan ve sorumluluk sahibi olacaktır.Bu öne çıkanlara da daha riskli meslekler emanet edilecektir. 

YKS sınavında derece yapmak için  Matematik , Geometri, Fizik , Kimya , Biyoloji , Türkçe branşlarından 10’ar bin , toplamda 60 bin soru çözmek gerekmektedir. Bu kadar soruyu işkence olsun diye çözdürmüyor sistem. Bazıları vaz geçsinler de ilerideki zor ve meşakkatli görevleri çelik gibi iradeli insanlara verelim.Örneğin Atatürk ne zor görevler yaparak zor kararlar vermeye alıştı.Hem akademik açıdan 6 dil bilerek , fen ve matematik, geometri alanlarında üst seviyelere ulaştı.Hem de sosyal açıdan zorluklarla pişti ve tüm bir ulusa kurtuluş mücadelesinde önderlik edebildi.

22 Ocak 2024

Neden IQ testi İle üniversitelere kabul yapılmıyor? Hakkında Merak Edilenler: