Derece yapmış velileri bekleyen düşünce hataları

Ben veli olara kendi zamanımda derece yapmış idim.YKS hazırlık ile ilgili kendimi yetkin görebilir miyim? Beni bekleyen düşünce hataları nelerdir?

Dersflix’in derece yapan öğrencilerinin velilerini 2 kategoride görmekteyiz. Birinci kategorideki velilerin kendileri de -çocukları gibi -zamanında derece yapmışlar. Ortalamanın çok üstünde hem zeki hem de çalışkan insanlar. Doğru öğretmenleri  ve doğru rekabet ortamlarını da buldukları için dereceye ulaşmışlar. 

İkinci kategorideki veliler ise yine çok zeki ve çalışkan ama kendi zamanında ya iyi öğretmenlere denk gelmemiş ya da iyi rekabet ortamında büyümediği için kendi potansiyelinin altında başarı elde etmiş veliler. Bunlarda da iştah ve başarı açlığı çok yüksek gözükmektedir. 

YKS sınavı alt- orta ekonomik sınıftaki insanların sınıf atlama fırsatı olarak görülmektedir. Matematik, Geometri, Fizik, Kimya ,Biyoloji, Türkçe  branşlarından onar bin soru çözerek bu sınıf atlama işi başarılabilecek bir mücadeledir. 

Velilerden kendileri derece yapmış olanların bazıları çocuklarına yol ve yordam göstermek istemektedir. Ana yollarda faydaları gözükmektedir. Örneğin oturup kendi kendine ders çalışmayı tavsiye etmeleri mutlaka faydalı olmaktadır. Bununla beraber şu kitabı çözme şu kitabı çöz vb detaylara girerse veliler çocuklarını yanlış yönlendirmiş olurlar. 

Dersflix’in Eğitim koçları 20 yıl tecrübeli be 10 binden fazla öğrenci görmüş işinin ehli insanlar. Veliler bu koçları görünce haddini bilmekte ve direksiyonu eğitim koçuna vermektedir. Bu şansı yakalayamamış bazı veliler iyi öğretmen ve koçu bulamayınca şöyle refleks gösteriyor. “ Ya ben de zamanında derece yaptım. Bu işleri biliyorum. Ben de çocuğuma koçluk yapabilirim” Bu aslında çaresizlikten kaynaklanan bir reflekstir. Ergen tepkilerine alışık olmayan bir doktor veya mühendis öğretmen tepkilerini gösteremeyecektir ve çocuğu ile roller karışmış bir ilişkiye sürüklenecektir. Öğretmen mi baba mı ? Anne mi koç mu ? 

Sonuç : Derece yapmış veliler şundan vaz geçmeyiniz. Çocuklarınız için en iyi öğretmen ve koçları arayıp bulmalısınız. Bulamazsanız demek ki yeterince aramadınız. İyi pilot bulamazsanız uçağı kendiniz mi uçuracaksınız ? 
Dersflix = K.Ö.K.=Koç+Özel ders+Kütüphane

16 Ocak 2024

Derece yapmış velileri bekleyen düşünce hataları Hakkında Merak Edilenler: