LGS’de başarılı oldum YKS’de de başarılı olur muyum?

LGS’de başarılı oldum YKS’de de başarılı olur muyum ?

Tarihte hiçbir LGS şampiyonu YKS’de TYT veya AYT’de Türkiye 1. si olamadı. Bununla beraber bir korelasyon bulunmaktadır. Tıpkı anne babanın boyu ile çocuklarının boyları gibi bir paralellik veya bir benzerlik olabilmektedir.

LGS ve YKS temel farklarına gelince

1. YKS’nin en büyük farkı bir maraton gibi olması ve TYT’nin 165 dakika , AYT’nin de 180 dakika olması. LGS sınavı ise 75 dakika sonra mola verilmekte. Konu sayısı da çok az.
2. LGS öğrencisi yaş itibariyle küçük olduğu için anne babasının sözünü dinleyip ders çalışmaya yönlendirilebilmektedir. YKS sınavına giren öğrenciler artık ben büyüdüm kendi bildiğim gibi hareket ederim düşüncesi ile ailesinin etkisinden uzak kalmaktadır.İlgi alanları da çeşitlendiği için test çözme işi son seneye kadar sarkmaktadır.
3. TYT ve AYT başarısı meslek sahibi yaptığı için öğrencilerin bir kısmı ortaokulda dersleri ciddiye almamış olsa bile YKS sınavında artık farklı bir motivasyona ulaşmış oluyor. Ekmek davası gibi gördükleri için de YKS sınavında rekabet LGS sınavına göre artmaktadır.
4. TYT ve AYT sınavında toplam 200 soru sorulmakta ve bunlar tüm branşlara dağılmış olmaktadır.Derece yapmak isteyen öğrenciler 60 bin soru çözerek ustalaşabilmektedir. LGS ve TYT soru çeşitliliği ve soruların derinlikleri açısından büyük farklar göstermektedir. LGS için 1 yıl çalışmak yeterli olsa bile YKS için en az 2 yıl test çözmek gerekmektedir.

Sonuç olarak YKS yolu daha uzun olduğu için eğitim koçları ile uzman bir planlama olmaksızın düzensiz bir çalışma olursa şeyet , öğrenci çok iyi bir LGS sınavı yapmış ve en iyi liselere girmiş olsa bile YKS sınavında hüsran yaşayabilmektedir. Örneğin Galatasaray Lisesi , Kabataş,Atatürk Fen Lisesi vb iyi liselerin YKS sonuçlarına bakarsanız yarısı olağanüstü başarı sergilerken diğer yarısı hüsran ve hayal kırıklığı yaşamaktadır.YKS hazırlıklarına geç başlayan öğrenciler ne kadar da zeki ve başarılı olsalar da rakiplerine yetişememektedirler. YKS’de derece zamanlama meselesidir.

Dersflix = K.Ö.K.=Koç+Özel ders+Kütüphane

08 Ocak 2024

LGS’de başarılı oldum YKS’de de başarılı olur muyum? Hakkında Merak Edilenler: