YKS başarısında aslan payı kimin?

YKS Başarısında aslan payı kimin ? Öğrenci-Veli-Öğretmen-Okul-Kurs-Dershane-Özel ders-Koç-Kütüphane ? 

YKS 50 yıldır Türkiye’de ekonomik sınıf atlama rampası olarak insanlara umut olmaktadır.Yüksek sıralama yapan öğrenciler gurur duymakta, aileleri de çocuklarını güvende hissetmektedir.Peki bu yüksek puan almada aslan payı kimdedir?

Cevabı üçe ayırmakta yarar var.En yüksek puanları alan ilk 20 bin öğrencilerin %95’i  bir başarı ekosisteminde bunu yakalamaktadırlar.Çok iyi öğretmenleri,çok iyi kütüphaneleri,çok iyi koçları ,çok iyi özel dersleri ve rekabet ortamını bulan, yatkın ve yetenekli öğrencilerin 150 deneme sınavına ulaştıkları görülmüştür.Türkiye birincisi 200 binden fazla soru çözdüğünü kameralar önünde dile getirmiştir.

ilk 20 bindeki öğrenciler için tüm faktörler önemlidir.Hatta bu öğrenciler için tüm branşlar eşit değerdedir.Farklı puanlar getirseler bile tüm branşlardaki tüm soruları doğru cevaplamak istedikleri gibi tüm faktörleri de eşit önemde olup biri eksik olsa üstün başarı  yemeği pişmemektedir.Özellikle TYT sınavında 120 soruda 105 üstüne çıkmak için çok deneme sınavı çözmek gerekmektedir.AYT için de konuları erken bitirip bol tekrar sorularını çözüp öğretmenlerine sorması gerekmektedir.Dolayısıyla hepsine eşit önem veren öğrenci aslan payını almalıdır.

20 bin 100 bin arasındaki öğrencilerde başarıdaki  aslan payını eğitim koçu hak etmektedir çünkü tüm sürece liderlik etmek demek diğer faktörleri de majör etkilemek demektir.

100 bin 200 bin sıralamadaki öğrenciler için en önemli faktör özel derslerdir.Çünkü konuyu çok iyi anlamış ve hakim olduğu soruları çözebilmiştir fakat rekabet ortamı gerektiren okul veya kurs gibi unsurları etkin kullanamamıştır. 

08 Ocak 2024

YKS başarısında aslan payı kimin? Hakkında Merak Edilenler: