YKS hazırlıkta branş denemelerinin önemi, ne zaman çözülmeli?

YKS hazırlıkta branş denemeleri ne kadar önemli ve ne zaman çözülmeli ?

Yks hazırlıkta en önemli etmen kurumsal deneme çözerek sınavı 30 dk erken bitirebilmek ve bu sürede basit hataları düzeltmektir.Peki bu iddialı hedefe nasıl ulaşacak ? Yani 30 dk önceden TYT’yi nasıl bitirecek ?

Öğrenci tüm konuları bitirmeden seri deneme çözemez.Öncelikle konuları hakkıyla bitirmeli ve ondan sonra deneme sınavlarına yoğunlaşmalıdır.Deneme sınavları iki türlüdür.Biri kurumsal denemelerdir.Bunlar sadece yayınevilerinden direkt üniversite hazırlık yapan kurslara giden yani kırtasiyelerde satılmayan deneme sınavlarıdır.Tüm branşlar içinde olup gerçek sınava her yönüyle benzeyen deneme sınavlarıdır.Süresi TYT için 165 dk AYT için de 180 dakikadır.Diğeri de branş denemeleridir.Bunları kırtasiyelerde ve kitapçılarda bulabilirsiniz.

Branş denemeleri sadece tek branştan yapılmakta ve süresi de 165 dk yerine daha kısa tutulmaktadır.Çünkü branş denemesi örneğin sadece matematikten oluşmuş ise içerisinde 40 adet tüm konuları kapsayan bir sınav bulunmaktadır.TYT matematik branş denemesi için önerdiğimiz süre ilk aşamada 80 dakikadır.50 adet matematik branş denemesi çözdükten sonra süreyi yavaş yavaş 60 dakikaya kadar indirmek gerekmektedir. TYT Türkçe branş denemesinde 40 Türkçe sorusu bulunmaktadır ve önerdiğimiz süre 55 dakikadır.50 adet TYT Türkçe branş denemesi çözdükten sonra süreyi yavaş yavaş 40 dakikaya çekmek gerekmektedir.

Kozyatağı şubemizde Atatürk Fen Lisesi’nden bir öğrencimiz vardı.11.sınıfta Dersflix’e başladı.Türkçe branş denemelerini o kadar çok çözdü ki 25 dakikada 40 soruyu bir iki yanlış ile bitiriri hale geldi.Sonra 12.sınıfa başlayınca Türev ,İntegral vb konulara odaklanınca 3 ay Türkçe çözmedi.Sona tekrar Türkçe branş denemelerine başladığımızda hem netleri düştü hem de artık 25 dakikada değil 45 dakikada TYT Türkçe branş denemesini ancak bitirebildi.Sonra 1 ay her gün tekrar TYT Türkçe branş denemesi çözünce 30 dakikada bitirir hale geldi.

YKS sınavı zamana karşı bir yarış olduğu için bir öğrenci gerçek sınava girmeden önce 300 adet deneme sınavına girmelidir.Bunlar tam ve kurumsal deneme sınavı olmalıdır.Bu denemelere başlamadan önce konuları tam öğrendiğinden emin olmalıdır.Eksikleri varsa bunları nasıl tespit edecek ? Branş denemeleri ile.Her branştan 50’şer tane branş denemesi çözünce konulardaki eksiklerini görebilecektir.Dersflix’in önerisi bu planlamaları 20 yıl tecrübeli eğitim koçları vasıtası ile yapması olacaktır.Çünkü YKS bir zamanlama planıdır ve bu derin bir tecrübe istemektedir.

29 May 2024

YKS hazırlıkta branş denemelerinin önemi, ne zaman çözülmeli? Hakkında Merak Edilenler: