Çocuğunuz sözünüzü dinlemiyorsa, YKS hazırlıkta yapmanız gerekenler

LGS sınavına hazırlanırken çocuğum ne diyor isem yaptı ve iyi liseyi kazandı ama şu anda benim sözüm geçmiyor.YKS hazırlıkta ne yapmalıyım ?

İlkokulda tek öğretmen vardı sonra değişti. Çünkü çocuk değişti. Yaş büyüdükçe otoriteye sorgulamadan itaat etmek azalır.Mantık devreye girer ve sorgulamak artar.

LGS hazırlıkta öğrencinin uyum oranı yüksektir çünkü sorgulamadan güvendiği ailesi onun için en doğrusunu zaten düşünmüştür. Liseye geçtiğinde öğrencide birden işler  değişmeye başlar.Müfredatın da birden bire ağırlaşmasının sebebi de öğrencideki bu  mantığın ve sorgulamanın gelişmiş olmasıdır. Lise öğrencisi sürekli sorgulama ve isyan modunda adeta koşar adım bir arayıştadır.

YKS hazırlanan öğrenci Matematik , Geometri,Fizik ,Kimya ,Biyoloji , Türkçe branşlarından 4 yılda toplam 60 bin soru çözmektedir. Bu kadar ağır yük altında ve bu kadar çok soruyu çözerken ebeveynin istek ve yönlendirmesi öğrenci için yeterli gelmeyecektir.Bunun dışsal motivasyondan ziyade içsel motivasyona evrilmesi gerekmektedir.

YKS öğrencisi içsel motivasyonu dışsal disiplinle arttırabilmelidir.Peki bunu nerede başarabilir ? Evde ve ailenin yanında olmayacağı aşikardır. Dersflix KÖK modelinde Koçluk , özel ders ve kütüphane bir arada olduğu için  öğrenciyi bir başarı ekosistemine maruz bırakmaktadır.

Aile ve ev ortamı YKS için gereken uzun çalışma saatlerini sağlayamadığı için evdeki ebeveyn de artık çocuğuna lafını dinletememektedir.

Aile ne yapmalıdır ? İlk önce doğru arkadaşlar konusunda hassas olmalıdır. Lincoln der ki “ Öğretmenlere ücret ödüyorum ama çocuğumu arkadaşları eğitiyor.”  YKS hazırlıkta öğretmen faktöründen bile daha önemlisi çok çok iyi öğrencilerin bir arada ve birbirleriyle etkileşim içerisinde takım halinde ders çalışma faktörüdür. Buna sosyal öğrenme ve akran öğrenmesi denilmektedir.

Sonuç olarak kuş yuvadan uçmak üzeredir.Bırakınız çocuğunuz doğru pratiklerle doğru şekilde uçmayı  başkalarından ve özellikle akranlarından görerek öğrensin. Hele mezuna kaldı ise işler daha da hassaslaşır , risk artar ama aynı zamanda da öğrenci bir yaş daha büyümüştür.Tecrübesi artmıştır.Hayata atılmak için bir meslek sahibi olması gerektiği bilinci iyiden iyiye oluşmuştur.Arkadaşları da zaten kazanmıştır ve onlara da imrenmektedir.Buradan büyük başarılar doğmaktadır.Görüldüğü gibi bağımsızlık arttıkça öğrencide içsel motivasyon artmakta ve çalışma dürtüsü ve sorumluluğu iyiden iyiye kendisini hissettirmektedir.
Dersflix = K.Ö.K.=Koç+Özel ders+Kütüphane

16 Ocak 2024

Çocuğunuz sözünüzü dinlemiyorsa, YKS hazırlıkta yapmanız gerekenler Hakkında Merak Edilenler: