YKS hazırlıkta aşırı kaynak çeşitliliği

Dersflix, KÖK modeli altında Koçluk, Özel Ders ve Kütüphane hizmetlerini bir araya getirir. Çünkü bu unsurların her biri, diğerinin varlığıyla anlam kazanır. Örneğin, Koçluk olmadan Kütüphane kullanımı, ders çalışma verimliliğini azaltabilir. Çünkü hangi kaynağın ne zaman ve hangi sırayla kullanılacağı konusunda, 20 yıl tecrübeli bir eğitim koçu karar vermelidir. Bu seçim, adeta bir hastanın hangi ilacı kullanacağına karar vermesi kadar önemlidir.

Dersflix, öğrencilerinin YKS hazırlığında 60 bin kaliteli soru çözmesini sağlar. Matematik, Geometri, Fizik, Kimya, Biyoloji ve Türkçe alanlarında her biri 10 bin adet soru çözüldüğünde, öğrenciye soru çeşitliliği sunulur. Ancak, her sorunun kalitesi aynı değildir. Dolayısıyla, öğrencilerin kaliteli soruları bulup çözmekte zorlanma riski yüksektir ve bazen yorulduklarında istedikleri gibi kolay soruları çözmeyi tercih edebilirler.

YKS hazırlık sürecinde öğrencilerin yorulduğu ortak bir durumdur. Hatta, öğrencilerin yorulmaması, bir sorun olduğunu gösterir. Peki, bu yorgun öğrencinin, hangi kaynağı kullanacağına karar vermesi mi gerekmektedir, yoksa 20 yıllık deneyime sahip branş uzmanı eğitim koçları mı? Hangisi daha rasyonel olacaktır? Eskiler, "akıl akıldan üstündür" derler. İki akıl, bir akıldan iyidir. Neden, tecrübeli bir eğitim koçunun önerilerini dinleyip ona göre hareket etmeyelim?

Maltepe Piazza şubemizde bir öğrenci, eğitim koçunun istediği matematik kitabı yerine, okuldaki arkadaşının önerdiği kitabı almış ve bunu kullanmaya başlamıştı. Eğitim koçu, bu durumu fark edince, olgun davranarak öğrenciye kendi hatasını fark ettirmek için 2 gün süre verdi. Öğrenci, 2 gün sonra eğitim koçuna gelerek, "Hocam, bu matematik kitabı tam bana göre çünkü tüm soruları çözebiliyorum." dedi. Eğitim koçu da şunu sordu: "Ahmet, sen fitness yapıyorsun, değil mi?" "Evet, hocam." "Peki, ağırlık çok hafif olursa, gelişme yavaş olmaz mı?" "Evet, hocam. Ne demek istediğinizi anladım. Hemen sizin önerdiğiniz kaynağı kullanmaya başlayacağım."

Test çözmek, ağırlık çalışmaya benzer. Öğrenci, hem çözebilmeli hem de zorlanmalıdır. Öğrencinin, 368 farklı yayınevinden her kitabı tek tek kontrol edip, hangisinin kendisine uygun olduğunu doğru bir şekilde seçebilecek ne vakti ne de yetkinliği vardır.

Dersflix eğitim koçları, her öğrenciye kişiselleştirilmiş kaynak önerileri sunarak farklı kitaplarla çalışmasını sağlar. Kadıköy, Bakırköy, Beşiktaş şubelerimize yakın birçok dershanenin öğrencileri ziyaretimize gelmektedir. Bu öğrencilerin elinde, kurumun standart test kitapları setleri bulunmaktadır. Dersflix, bu standart kitapları yanlış bulur. Çünkü, bu tarz basmakalıp kitaplar, herkese aynı şekilde çözdürüldüğünde verimsizliğe yol açacaktır.

03 May 2024

YKS hazırlıkta aşırı kaynak çeşitliliği Hakkında Merak Edilenler: