YKS hazırlıkta ne kadar deneme sınavı çözülmeli?

YKS sınavı bir maraton olarak planlanmıştır.YKS bir IQ testi değildir.Aslına bakarsanız salt bir zeka sınavı ile en zekilerimizi seçip üniversitelere göndermek de pekala mümkün idi. Neden yapılmıyor ? Çünkü toplumda zor ve meşakkatli meslekleri emanet etmek istediğimiz kişilerde aradığımız özellik sadece zeka değil.Aynı zamanda disiplin,kararlılık,cesaret,vaz geçmemek ve dayanaklılık aranmakta.

Beşiktaş, Bakırköy ve Kadıköy şubemizde en iyi liselerden öğrencilerimizi topladık ve şu uyarıları yaptık: YKS bir dayanıklılık sınavı olarak tasarlandığı için zeki ama tembel olanları eleme sınavı olarak da düşünebilirsiniz.Öğrencilerin çalışkan ve zeki olanlarını tespit etmek için sınavın içinde hem zeka gerektiren hem de hamallık olarak da tabir edilebilecek ezber sorularının olması gerekmez mi ?

YKS sınavının amacını kavradığımıza göre nasıl hazırlanmak gerektiği üzerinde de durabiliriz.TYT sınavı 120 soru ve 165 dakikadır.Yani bir soruya 1.5 dakika bile yok.Öğrencilerin çoğunluğu sınavı yetiştirememekten şikayet etmekte.Demek ki 120 soru içerisinde dereceye hazırlanan öğrencinin 20 tane kaliteli soruya ekstra zaman ayırması ve bunları çözerek rakiplerine fark atması gerekmekte.

TYT sınavında her soru aynı zorlukta değil.Zor olan ve zaman isteyen soruları öğrenci görür görmez ayırt edebilmesi için ne lazım ? Tecrübe.Yani 60 bin soru çözmüş olmalı. Daha öncesinde 300 deneme sınavı çözmüşse soruyu görür görmez ne kadar vakit alacağını anlar.Böylece TYT sınavı içerisinde strateji geliştirebilir.Hangi soruyu çözmek için vakit ayıracak hangi soruyu atlayıp sonradan geri dönüp yapacak ilk anda tespit edebilmelidir.

Dersflix Derece Merkezinde öğrenciler 300 deneme sınavı çözüp ustalaştıkları için TYT sınavını 30 dakika önce bitirebilmektedirler.Böylece son 30 dakikada geri dönüp basit hatalarını düzeltiyor veya zor olan ve ilk okumada yapamadıkları soruları son 30 dakikada bol vakit ayırıp çözebilmektedirler.AYT sınavı 80 soru ve 180 dakika olduğu için burada zaman bol fakat sorular da daha zor olmaktadır. Ataşehir şubemizde bir öğrencimiz 3 saatlik AYT’yi 2 saatte bitirdi ve 80 soruda ilk okumada yapamadığı 5 soruyu arttırdığı bu 1 saatte uğraşarak çözdü ve Türkiye 211.si oldu.Peki Dersflix’te kaç deneme çözmüş idi ? Tam 314 deneme sınavı çözmüş idi.

26 Ocak 2024

YKS hazırlıkta ne kadar deneme sınavı çözülmeli? Hakkında Merak Edilenler: