YKS hazırlıkta klinik psikolog şart mı?

YKS hazırlıkta klinik psikolog şart mı ?

Psikolog ihtiyacını anlamak için önce YKS sınavını iyi anlamak gerekmektedir. Üniversite hazırlık sınavı olan YKS ‘de 4 milyon rakip ile yarışılmakta ve 2 aşamalı sınavdan geçilmektedir. TYT birinci aşama olup 165 dk sürmektedir. İkinci aşama AYT ise 180 dk sürmektedir. Bunlar da göstermektedir ki öğrenci uzun süre büyük bir baskı altında kalmaktadır.

Peki YKS sınavının sonucunda gerçekten büyük bir başarı gelirse insanın hayatında büyük bir değişiklik oluyor mu ? Cevap Evet dramatik değişiklikler oluyor. Kişi saygın bir meslek kazanacağı için kişisel gelir açısından ve sosya ekonomik özgürlükleri bakımından pekçok avantaj sağlanmış oluyor. Bunu satranç oyunundaki ilk açılışta hemen avantaj kazanmaya benzetebilirsiniz. Hatta büyük ustalar satrançta iyi açılış yapamazsa rakibe çok erkenden teslim olup oyunu terk ederler. İşte tam da buna benzer şekilde YKS’de mücadele ruhu için kuvvetli bir psikolojik direnç gerekmektedir.

Dersflix Kadıköy şubesine 2 sene önce bir öğrenci gelmiş idi.Dersler açısından bilgisi yetersiz idi ve kuruma kabul etmedik.Buna rağmen öğrencinin psikolojik direnci o kadar yüksek idi ki bu sonucu kabul etmedi ve direndi.”Ben henüz 11.sınıfa geçiyorum.Yaz tatilinin başında gelmişim.Belki bilgim yok ama isteğim çok.Bana bir hafta süre verin.Dersflix’te sınırsız özel dersler alayım.Sisteme gerçekten uymazsam ve öğrenemezsem beni kabul etmeyin.” dedi.Biz de bu cesareti taktir ettik ve 1 hafta özel dersler ve kütüphane çalışmalarının sonucunda baktık ki öğrenebiliyor ve azimli.Klinik psikoloğumuz da raporu olumlu olunca 2 yıl bu öğrenci ile çalıştık.Sıfırdan başladı ve TYT Türkiye 657.si oldu.

Yılmazlık dediğimiz psikolojik dayanıklılık olunca akademik bilgi tamamlanabiliyor.Peki psikolojik dayanıklılık ne ile gelişiyor ? Öğrencinin çocukluğundaki spor ve sanatsal faaliyetleri düzenli yapması yılmazlık ve direnç konusunda öğrenciyi hazırlamış oluyor.Bu nedenle de Dersflix web sitesinde fiyat robotu kısmında öğrencilerin geçmişte sporla uğraşıp uğraşmadıkları sorulmaktadır.Çünkü spor ve sanat geçmişi olan öğrencilere akademik çalışmalardaki disiplini sağlamak daha kolay olabilmektedir.

YKS hazırlıkta 60 bin soru çözerken öğrenciler bir maraton yarışı içerisinde zaman zaman savrulmalar da yaşamaktadır.Bu durumlarda klinik psikolog desteği oksijen çadırı gibi öğrenciye nefes aldırmakta ve tekrar istikamete ve istikrara kavuşabilmektedir.

03 Ocak 2024

YKS hazırlıkta klinik psikolog şart mı? Hakkında Merak Edilenler: