Sosyal medyadaki trajik haberlerin öğrenciler üzerindeki etkisi

Sosyal medyadaki  trajik haberlerin YKS’ye hazırlanan öğrenciler üzerindeki etkisi nedir ?

YKS dereceye hazırlanan öğrenciyi uçak kullanan pilota benzetebiliriz. Pilot nasılki ön hazırlığı uzun süren bir sistemi komuta ederse öyle de öğrenci de kendi kariyerini komuta eder. 

YKS hazırlık sürecinde öğrenci odağını sınava vermelidir. Sosyal medyadan uzak durmalıdır. Peki neden ? 

Vaka analizi :

Tamamen duygusal nedenlerden uzak durmalı. Ataşehir şubemizde özel ders alan bir öğrencimiz instagramda çok beğendiği biri ile arkadaş oldu. Hayatımda böylesi bir fırsat tekrar elime geçmez hocam dedi. Kütüphanede ders çalışması bozuldu. Kadıköy şubeye geçsem olur mu hocam dedi. Öğrencimiz Atatürk Fen Lisesi’nde idi ama arkadaşı Kadıköy Anadolu Lisesi’nde idi. Okul çıkışları buluşmaya başladılar. Dersflix Kadıköy şubesinde de ders çalışıyorum hocam dedi ama asıl maksat başka tabi. Gezmek. Birkaç ay sonra ayrıldılar. Olan öğrencimizin kayıp aylarına oldu. Sebep ne idi ? İnstagram. 

Başka bir örnekte de aynı yıl Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nde bir öğrencimizin evi Beşiktaş şubemize çok uzak olmasına rağmen telefon kullanmadığı için yolda gidip gelirken de test çözmeye devam edebildi. Aslında kapasitesi Atatürk Fen Lisesi’ndeki diğer öğrenci kadar olmamasına rağmen ilk bine girdi  Boğaziçi Üniversitesine girebildi. Şimdi hem instagram kullanıyor hem de havasını atıyor. Diğer öğrenci ise havasını aldı maalesef Boğaziçi olmadı. Kötü bir sonuç da yapmadı ama potansiyelini instagrama yedirmiş oldu.

04 Ocak 2024

Sosyal medyadaki trajik haberlerin öğrenciler üzerindeki etkisi Hakkında Merak Edilenler: