YKS’de derece yapmak için neler gerekir?

YKS’de derece yapmak için neler gerekir ?
YKS sınavını bir yemeğe benzetecek olursak ve derece yapmanın tarifini vermek gerekirse öncelikle malzemeleri saymak lazım :

YKS Derece Malzemeleri:

 1. Hırslı ve istekli öğrenci.
 2. Koçluğa ve uzman öğretmene saygılı, koçun sözünü -mantıklı ise-dinleyen bir öğrenci.
 3. Öğrenciden daha zeki ve tecrübeli öğretmen.
 4. Hırslı öğretmenler kadrosu.
 5. Tüm branşlardan dört dörtlük öğretmenler.Arabanın bir lastiği inik olursa yarışa çıkılmaz.Arabanın dört lastiği çok iyi olması gerektiği  gibi tüm branşların öğretmenlerinin de çok çok iyi olması.
 6. Öğrencinin 4 yıllık lise hayatının ilk 3 yılında temel bilgileri edinmiş olması.Böylece son sene dereceye hazırlanırken temele inmekle çok vakit kaybetmemek.Yolun en azından yarısını son seneye gelmeden bitirmiş olmak.
 7. Derece öğrencisinden hariç kendisi gibi rekabetçi ve yarışabileceği başka öğrencilerin de olması.
 8. Öğrencinin tek başına ,arkadaşsız ve uzman tavsiyelerinden uzak kalmaması.
 9. Öğrencinin psikolojisini başarı baskısı ile bozmayan ve mesafesini iyi ayarlayan başarı odaklı , koçun tavsiyelerini dikkate alan ebeveyn.
 10. Özellikle TYT Türkçe neti öğrencide çok yüksek olmalı ve çok hızlı Türkçe çözebilmeli.
 11. Deneme sınavlarını bitirdikten sonra öğrenci ve eğitim koçu sınavı ameliyat etmeli.Didik didik edip hata yaptığı soruları çözerek ilerlemesini sürdürmeli.İnsanoğlu unutur.
 12. Denemeler en iyi hatırlama sistemidir. 250 adetten fazla TYT ve AYT toplam deneme sınavı çözmüş olmak gerekmektedir.
 13. 250 deneme sınavı çözebilmek için konuları en az 120 gün önceden bitirmiş olmak gerekmektedir.6 ay önceden bitirmek daha da iyi olacaktır.
 14. Konuları Aralık sonunda bitirebilmek için de 11.Sınıftan 12.ci sınıfa geçerken yazın çalışmalara erken başlamak gerekmektedir.Derece yazın yapılır.
 15. Okulda klasik eğitimin tek amacı üniversite kazandırmak değildir. Okul öğrencinin sosyal, kültürel ve hatta mümkünse sportif gelişimine bile katkı sağlamak gibi amaçları da olduğu bilinmelidir.Dolayısıyla 60 bin sorunun test olarak öğrenciye çözdürülmesi operasyonuna liderlik etmek okulun imkan kabiliyetlerinden değildir.Ancak temel bilgiyi okul verebilir.
 16. İleri seviye YKS hazırlık organizasyonunu koçluk kurumları; kişiye özel  program yaparak kütüphane atmosferinde rekabet içerisinde bol deneme sınavları ile çok sıkı takip- takip- takip ile planlarsa derece mümkün olabilmektedir.
 17. Derece öğrencisi kendisine çok yatırım yaptığı için kendi performansından beklentisi de yüksek olmalıdır.Bu beklenti öğrenciyi kaygıya düşürebilmektedir.Klinik psikolog sınav yılında YKS derecesi için olmazsa olmaz bir unsurdur.

Dersflix = K.Ö.K.=Koç+Özel ders+Kütüphane

08 Ocak 2024

YKS’de derece yapmak için neler gerekir? Hakkında Merak Edilenler: