Youtube’dan video izleyerek YKS hazırlık mümkün mü?

Youtube’dan video izleyerek YKS hazırlık mümkün müdür ?

Yks sınavına Youtube videoları ile desteği ile hazırlanmak kulağa çok hoş geliyor. Ne güzel di mi ? Sınıfta konu dinlemektense videodan dinlerim.Hem yolda vakit kaybetmem , hem ileri geri sararım hem de ülke çapındaki en iyi öğretmenlerden ders dinlemiş olurum.

Yks sınavında konu öğrenmek tüm yolculuğun ancak %5’idir. Geri kalan %95’i soru çözmektir.Derece yapmak isteyen bir öğrenci en az 60 bin soru çözmelidir. Matematik , Geometri,Fizik , Kimya, Biyoloji ,Türkçe branşlarından 10’ar bin soruyu kendi kendine çözmedikçe öğrenci Yks’de derece yapamamaktadır. Demek ki sınıfta da konu dinlese Youtube’dan da konu dinlese sonucu etkilemeyecektir.

Bu blog aslında Youtube videoları ile hazırlık konusunu ele almış olsa da aslında sınıf derslerinin ne kadar etkisiz olduğunu da ortaya koymuş oldu.Çünkü öğrenciler sınıfta konu dinlemeye o kadar çok vakit harcıyor ki kendi kendine test çözecek vakti kalmıyor.

Ataşehir şubemizde bir öğrencimiz 11.sınıfın ikinci döneminde okulu bıraktı ve açık liseye geçti.Sınıf dersleri çok yavaş olduğunu ve konuları birebir özel derslerle bitirmek istediğini söyledi.Şubat ayından Ağustos ayına kadar TYT ve AYT konuları dahil olmak üzere tüm konuları bitirdi.Rakipleri YKS hazırlığına başlarken zaten bu öğrencimiz tüm konuları bitirmiş idi.Son sene sürekli tekrar testleri ve deneme sınavları çözerek derece yaptı.

Sonuç olarak derece yapmanın sırrı ne Youtube videosu ne de sınıfta ders dinlemektir.Esas başarıyı getiren unsur kendi kendine test çözmektir.Bakırköy şubemizde İstanbul Erkek Lisesinden son derece zeki bir öğrencimiz vardı.Hocam ben LGS’de de dersi derste çok iyi dinledim ve İEL’i kazandım.YKS ‘de de hem sınıf derslerini dinliyorum hem de Youtube videoları izliyorum.Fazla soru çözmeme gerek yok dedi ve 50 bin sıralama ancak yapabildi.Ben de YouTube videoları ile musakka yemeğini yapmayı izliyorum ama musakka yemeği yapamıyorum.Aynısı sınıf dersleri için de geçerli izleyerek soru çözümünde ustalaşılamaz.

15 Ocak 2024

Youtube’dan video izleyerek YKS hazırlık mümkün mü? Hakkında Merak Edilenler: